Dobrý den, vážení klienti. Podívejme se dnes společně na úlohu antioxidantů v organismu koní.
V průběhu fyzického výkonu se příjem kyslíku v kosterních svalech drasticky snižuje. Pro rychlé napnutí a opětovné uvolnění svalu je zapotřebí adenositrifosfát (ATP). Přičemž se jedná o životně nezbytnou biomolekulu pro udržení energetické látkové výměny. U živých organismů je ATP produkován v "buněčných elektrárnách" - v mitochondriích. Během buněčného dýchání buňka spotřebovává kyslík, aby mohla vyrábět ATP.
Svalové buňky spotřebovávají velké množství energie, aby mohly plnit svoji funkci. Přitom obsahují tisíce mitochondrií, které potřebují velké množství kyslíku. Během produkce energie je menší část kyslíku proměněna na malé, vysoce reaktivní volné radikály nebo na reaktivní formy kyslíku (ROS – Reactive Oxygene Species ). Pokud mitochondrie nefungují efektivně, jejich kapacita produkce energie se sníží, čímž stoupá vznik volných radikálů, které poškozují buňky. Pro omezení volných radikálů je nutné udržovat mitochondrie v dobré formě, což obzvláště platí pro buňky svalové, ve kterých tisíce mitochondrií připravují velké množství energie jako palivo pro organismus v zátěži.
Produkce volných radikálů se zvyšuje během intenzivních tréninkových fází, při zánětech a v procesu stárnutí. Poškozující efekt volných radikálů obsahuje ničení buněčných částí a dokonce buněčnou smrt. Pro zvládnutí těchto poškozujících efektů je tělo vybaveno obranným systémem, skládajícím se z antioxidantů, jako jsou vitamíny a enzymy. Když produkce volných radikálů během nepřetržitého tréninku převýší nebo je obranný systém z důvodu nedostatečné výživy nebo z důvodu podávání medikamentů narušen, může to vést k přetrvávajícím funkčním poruchám nebo k poškozením.
Svaly obsahují od přírody rozmanité antioxidativní mechanismy, které škodlivý vliv volných radikálů snižují. K těm patří samotným tělem produkované (endogenní) enzymy, jako je superoxiddismutáza (SOD), glatathionperoxidáza (GPX) kataláze a menší molekuly jako vitamín E, vitamín C a stopové prvky (měď, mangan, zinek, selen).
Endogenní enzymy hrají multifunkční roli při ochraně svalů před oxidativními poškozeními během tréninků. Mají funkci "lapačů" radikálů a jejich nedostatek je úzce propojen se širokou škálou fyziologických a biochemických poruch. Pro jejich syntézu potřebuje organismus doplňování stopovými prvky. Podle toho je regulace antioxidativního obranného systému jako reakce na kontinuální trénink určena nejen objemy volných radikálů a mitochondriální funkčností, nýbrž také dostupností stopových prvků. Proto jsou v produktech St. Hippolyt používány výhradně organické a tedy vysoce stravitelné a dostupné stopové prvky. Doplňování antioxidativních výživných látek se při vysokých nárocích na výkonnost nebo při soutěžích ukazuje jako smysluplné.
Doplňování selenu je rozhodující pro glutationperoxidační syntézu, která působí u koní jako hlavní antioxidant. Studie ukazují, že nedostatek selenu snižuje glutationperoxidační aktivitu o 80% a škodlivá oxidace v mitochondriích se zvyšuje.
Vitamín E je známý jako přírodní antioxidant, který chrání buněčné stěny před poškozením volnými radikály. Sportovní koně potřebují výrazně více vitamínu E než koně, kteří pracují jen málo. Podařilo se prokázat, že přizpůsobené doplňování výživy vitamínem E a selenem zvyšuje výkonnost a zlepšuje reakce imunního systému.
Dalším klíčovým prvkem antioxidačního obranného systému je vitamín C. Ten hraje roli jak při ničení škodlivých volných radikálů, tak i při nové tvorbě vitamínu E.
Návazně je vitamín C dále nezbytný pro kolagenní syntézu, hormonální syntézu, ukládání vápníku a antihistaminickou kontrolu.
Všechny tyto výživné látky lze nalézt v našich produktech SUPER CONDITION a HIGH PERFORMER, které výrazně podporují činnost mitochondrií a dodávají jim nezbytné látky pro ochranu a správnou funkci. Navíc může St. Hippolyt produkt HIGH PERFORMER indukovat přirozenou produkci antioxidantů.
Antioxidanty, ať už jsou produkovány samotným organismem nebo dodávané prostřednictvím krmení, hrají při ochraně těla před volnými radikály rozhodující roli. Obzvláště v průběhu intenzivních tréninkových fází, soutěží nebo ve stresových situacích se koncentrace volných radikálů v organismu zvyšují, čímž se zvyšuje také potřeba podávání antioxidantů.
Krmení, které je bohaté na přírodní vitamíny a stopové prvky, může mitochondrie chránit a množství volných radikálů snížit, aby bylo možné zvýšit připravenost k výkonu a kvalitu života zvířete.
Krátká zahřívací fáze, vysoká motivace v tréninkových a zátěžových situacích, stejně jako rychlá svalová regenerace jsou předpoklady pro dobrý sportovní výkon. Doporučujeme u koní ve vysoké zátěži, u koní potřebující nasvalit, mladých koní, u koní se svalovými problémy, u koní kteří potřebují podpořit vlastní energetický metabolismus a zvýšit energii.
Na základě vědeckých výzkumů sestavený koncentrát výživných látek pro zdraví, vysokou výkonnost, rychlou regeneraci a pro chov.Přidaný komplex PSB - nukleotidu významně zvyšuje využití výživných látek díky podpoře regenerace střevní stěny, podporuje metabolismus, regeneraci, imunitní systém a celkový výkonnostní potenciál koně. Je velmi vhodný pro koně po operacích, nemocné, vyčerpané, koně ve vysoké zátěži a chovné klisny .....
Na detailní složení a vliv na organismus koně u těchto dvou doplňků se podíváme příště.